Pri plánovaní svadby je možné rozhodnúť sa začleniť do obradu svadobný sprievod, ktorí môže umocniť celkový slávnostný ráz svadobného ceremoniálu...
Ako sa motivovať
S motiváciou je jeden problém. Musí vychádzať z nás. Nepríjemné je to, že tázka ako sa motivovať vždy zaznieva z úst človeka, ktorý motivovaný nie je. Mnohí túžia po tom, že existuje nejaký zázračný trik, alebo recept, ktorý ich nakopne. Na tejto túžbe je ostatne postavený pomerne slušný a rozsiahly biznis.
- Motivačná literatúra.
- Motivačné prednášky.
- Motivačné knihy.
Kľudne môžete pridať rôzne „eventy“, teambuilding, finančné a nefinančné nástroje ktoré by mali zvyšovať chuť pracovníkov niečo robiť. To všetko vytvorí ilúziu, že vďaka takýmto produktom sa niekomu vleje do žíl chuť niečo podnikať.
Žiaľ, nič také sa nestáva. Popíšme si to na príklade s chudnutím. Predpokladajme, že máme tučnú ženu. Je jej nepríjemné aká je veľká a veľmi rada by bola, keby jej bolo menej. Toto chcenie, túžba, je ako pudenie. To je presne to, čo ju môže nakopnúť a smerovať. To je odpoveď, ako sa motivovať. Nesúhlas s odrazom v zrkadle. Možno začínajúce zhoršovanie sa zdravia. Ako je možné, že to nestačí? Pretože zároveň v tej istej chvíli je tu ešte aj iná túžba. Túžba dať si krémeš, alebo klobásky. Žiaľ, okamžitá túžba je často silnejšia, ako túžba dlhodobá. V motivačnom súboji potom zvíťazí ten cieľ, ktorý je
- citovo silnejší
- túžbou silnejší
- odmenou lepší
- proste ten ktorý v danej chvíli chceme viac
Práve slovíčko chceme je kľúčové. Ak chceme, je na polovicu vybavené. A s tým sa môžeme vrátiť do úvah o tom, ako sa donútiť pracovať na veciach, ktoré
- sú pre nás príjemné v budúcnosti a spravidla značne nepohodlné dnes
- a nie na veciach príjemných teraz
Na to asi štandardná odpoveď znie: pevná vôľa. Príkladom môže byť fajčiar.
- Rád by bol nefajčiarom, ale
- rád by si ešte teraz jednu predsa len hádam trocha zapálil.
To sú celkom protichodné túžby. V práci je to podobné. Chcelo by sa nám zotrvať pri rannej kávičke, ale už dlhšiu chvíľu sme mali aj robiť. V tomto boji vám nepomôže nikto. Môžete však skúsiť aspoň niekoľko tipov.
1. Vytvorte si motivačné prostredie
Chudnete? Nechcete fajčiť? Mali by ste sa učiť? Nechce sa vám do toho? Spôsobte, aby okolo vás bolo prostredie, ktoré podporí váš zámer.
- Kto chudne, nemá mať poruke buchty a keksy.
- Kto študuje, nemal by mať pred sebou obrazovku s Facebookom.
Je dobré, ak budete mať okolo seba veci, ktoré vás budú aj myšlienkami vracať k vášmu cieľu a zámeru. Majte poruke knihy. Píšte si do grafov, aké výsledky ste dosiahli.
2. Spojte sa s inšpiratívnymi ľuďmi
Vyhľadávajte spoločnosť takých ľudí, ktorí pracujú na podobnej veci, akú chcete dosiahnuť aj vy. Významným spôsobom vás to posilní (aj ich). Ak vy aj oni vidíte, že „tu sa pracuje“ tak sa pracuje.
- Príkladom je chodiť do posilňovne so sparring partnerom.
- Alebo sa stretávať s nefajčiarmi, ak vy plánujete prestať.
Vyberať si ľudí je veľmi dôležitá zásada. Je výhodné, ak uprednostníte príjemných ľudí. Takých čo vás podporia vo vašom zámere. Ktorí to budú na vás uznávať.
3. Vytvorte si výsledkovú tabuľu a zoznam snov
Motivujúce a užitočné vám budú aj tieto dva tipy:
- Na viditeľnom mieste majte pripevnený zoznam úloh. V pravidelných intervaloch odškrtávajte ich plnenie. Aj keď úlohou je možno len „učiť sa“, pomenujte túto úlohu konkrétne a merateľne. Učiť sa 30 minút zemepis. Alebo naučiť sa kapitolu z marketingovej psychológie. Cieľ „učiť sa na maturitu“ je nejasný.
- Na viditeľnom mieste môžete zbierať obrázky a myšlienky výsledkov, aké dosiahnete ak splníte všetky úlohy. Štíhla postava, zdravie a podobné myšlienky. Nech vám pomáhajú v prípade, že by sa vám chvíľu nechcelo.
Ak vám to pripadne hlúpe, tak sa uskromnite a bod dva môžete vynechať. Ale bod jedna je povinný. Výsledkovú tabuľu potrebujete mať na očiach, aby vám pripomínala ako na tom ste.
Vhodné prostredie, vhodní ľudia okolo a kontrola výsledkov vytvoria ťah, ktorý vás môže strhnúť a až motivovať.
Nakoniec ešte ako bonus pridám jeden tip:
Udržujte pozornosť
Je ľahké vypočuť si nejaký kurz o tom, ako sa motivovať. Skúsený rečník vás možno aj nabudí a trocha navnadí. No príde denná rutina a všetka chuť sa kamsi vyparí. Myslite na to. Už vopred si pripravte plán, ako budete udržiavať svoju pozornosť na vašom cieli.
- Čítajte články a knihy na tému, ktorú chcete sledovať.
- Rozprávajte sa s ľuďmi o výsledkoch.
- Nájdite niekoho, koho by ste to čo viete mohli učiť.
Všetko, čo vás myšlienkovo udrží v tej téme, ktorá je rovnaká, ako váš smer. Ak totiž nebudete svoju pozornosť strážiť, ľahko vám uletí. A uletí niekam, kde jej to bude príjemnejšie. K rozptýleniu a zábave.
- Preto je pod kotlom treba stále kúriť.
- Preto je tak známe porekadlo „zaspal na vavrínoch“.
Strata pozornosti totiž automaticky znamená aj stratu motivácie.
https://www.youtube.com/watch?v=lAWueQE_7V4
Ďalšie tipy o pevnej vôli v tomto videu.