Príprava hlavy na prvotriedny výkon

Už v článku Kondícia tela a mysle som písal, že „hlavu“ si viete sami nastaviť. Mozog je tak trocha počítač. A viete, čo sa dá s počítačom robiť? Najskôr vlastne nič. Najskôr doň musíte vložiť nejaké aplikácie.

  • Ak chcete počúvať hudbu, v počítači potrebujete nejaký nástroj na jej prehrávanie a súbory s hudbou. Potom počítač použijete ako hudobnú skrinku.
  • Ak chcete retušovať fotky, najskôr do počítača dáte program na retuš a nejaké obrázky. Potom sa dá začať retušovať.

Aj s hlavou je to podobné. Aké programy v nej máte?

  • Aký je váš program na peniaze? Zarobiť a hneď minúť? Alebo zarábať a šetriť?
  • Aký je váš program na prácu? Počkáte kým vás ku nej dokope šéf? Alebo ste aktívni a už dávno podnikáte vo vlastnej firme?

Programovanie hlavy sa deje celý život. Už od detstva sa stretávate s názormi, postojmi druhých. Rodičov, učiteľov, rovesníkov. Niečo preberiete od vzorov vo filmoch a knihách. Tak sa postupne učíte a vytvárate si vlastnú identitu.

Ak zistíte, že vaše postoje vás vedú nesprávnym smerom, môžete zvážiť zmeniť prostredie.

Občas mi píšu čitatelia. Začnú sa riadiť odporúčaniami z mojej knihy Jedálniček na chudnutie, začnú sa dostavovať výsledky. Niektorí ale zakrátko narazia na problém. Príbuzní. Najmä starí rodičia. Najskôr ponúkajú, neskôr vnucujú. Vyprážané rezne, sladkosti, údeniny. Pri chudnutí celkom nevhodné a pre zdravý životný štýl tiež. Ale im sa nehodí, aby sa jeden člen rodiny začal odrazu kŕmiť akousi inou stravou. Vytvoria tlak. Naprogramujú človeka, že aké tam chudnutie keď máme pirohy? Mnohí tomu podľahnú. Je to pohodlnejšie.

Môžete teda zistiť, že ľudia z vášho okolia vás priamo, alebo nepriamo programujú inak, ako by sa vám hodilo. Potom by bolo ideálne, aby ste začali už tu. Identifikujte, kto vás obmedzuje. Potom môžete určiť, ako s tým naložíte.

  • Rodina je zvyčajne najväčší problém, od nej sa uniká ťažšie.
  • Priatelia. Zvážte, či zotrvávať v intenzívnejšom vzťahu ak by ste mali pocit, že niektorí priatelia vás síce možno majú radi, ale zároveň ťahajú ku dnu.
  • Známi. Ak vás ťahajú „dole“, vymeniť.
  • Zamestnanie, kolegovia. Niekedy je v práci toxické prostredie. Potom je lepšie ak ho zmeníte.
  • V aute, doma, v meste sa môžete obklopiť prostredím. Nemusíte sledovať televízor a počúvať rádio. Pustite si audioknihu. Sledujte prednášky a vzdelávajte sa. Ak máte chuť na zábavu, siahnite po niečom, čo vás naozaj baví. Nie po „zábavných“ reláciách z televízora preplnených reklamou.

Keď si vytvoríte priaznivé prostredie, potom sa vám asi bude dariť mať viac nápadov. To je presne to, čo sa vám hodí. Ak totiž dostanete chuť niečo spraviť, je to najlepšia motivácia. Preto:

Zachytávajte nápady

Všetko čo vám pripadne ako zaujímavé si niekde zapíšte.

Mne sa osvedčil diktafón. Zachytávam si naň nápady. Keď si nadiktujem nápad, tak v tej chvíli to môžem pustiť z hlavy a rozmýšľať o niečom inom. Odporúčam to aj vám.

Zvukový záznam je dôležitý preto, že väčšinou vám je jasné, čo vám napadlo. Niekde v meste, alebo v lese na túre sa ťažšie zapisuje poznámka. Nadiktovať pár viet je ľahké.

Ak si poznámku nezaznamenáte, už za pár minút si väčšinou nebudete pamätať čo to bolo. Dobrý nápad je pritom jedna z najcennejších vecí, ktorú môžete v živote mať. To je to, čím sa môžete odlíšiť od konkurencie.

  • Kým budete robiť to, čo vám niekto prikáže, alebo to čo robia všetci ostatní, tak budete mať to čo majú všetci ostatní a väčšinou to nebude veľa.
  • Akonáhle začnete robiť na vlastných nápadoch tak sa líšite od väčšiny spoločnosti. Je v tom síce aj isté riziko, ale asi budete mať lepší životný štýl ako tá väčšina.

S tým súvisí aj

Hľadanie inšpirácie

Aby ste mali vlastné nápady, je dobré poznať aj nápady iných. Súvisí to s „prostredím“, ktoré si okolo seba môžete vytvoriť.

Keď sme ešte na škole začínali robiť nejakú novú prácu (študoval som fotografiu), tak niekoľko hodín štúdia spočívalo len v tom, že sme si listovali grafickými časopismi. Pozerali sme sa ako iní umelci vyriešili svoje úlohy. To vám postupne naladí myslenie na tvorivosť. Vnímate nápadité diela a odrazu – prichádzajú nové nápady. 

Mozog tým, že ste ho naplnili krásnymi obrazmi začne produkovať vlastné krásne obrazy. Nie, nebudete kradnúť, ani kopírovať. Nie opakovať. Takým spôsobom len získavate inšpiráciu. Vo vás to dozreje a vyprodukujete niečo celkom nové.

Tip: Najlepší spôsob ako mať jeden výborný nápad, je mať desiatky obyčajných nápadov. A stovky mizerných. Ak chcete byť tvoriví, počítajte s tým, že vytvoríte aj veľa odpadu. Bez toho nemáte šancu.

Na akej úrovni dáte do hlavy vstup, tak v tej úrovni pôjde von výstup.

Pri tvorivej práci je to vlastne útok hrubou silou.

  • Ak napíšete svoj prvý a jediný článok, tak na sto percent bude mizerný.
  • Ak napíšete sto článkov, tak je veľmi pravdepodobné, že jeden z nich bude celkom slušný. A väčšina skôr slabšia.

Chcete začať písať knihu a ešte neviete o čom to bude? Musíte začať písať! Možno to ešte nebude tá kniha. Ale musia ísť von slová. Vzniká tak cvik, prax, rutina. Neskôr zistíte, že ste nadobudli prax. Prídu nápady a možno aj tá kniha nakoniec vznikne.

A preto vám odporúčam zachytávajte si nápady hneď, keď vzniknú. Väčšina poznámok, ktoré si zaznamenám nemá žiadnu cenu. Ale občas je tam aj dobrý nápad.

A pokiaľ nemáte diktafón môžete použiť čokoľvek iné. Trebárs pero a papier. Alebo mobil. Aplikácie ako Evernote, Todoist, Trello tiež výborne poslúžia. Pri zapisovaní textu je však dobré pracovať s nástrojom, ktorý vás neodvádza od pôvodného zámeru. Ak si chcem zapísať niečo do mobilu, musím ho zapnúť a klikať po ikonách. Ľahko zbadám, že – aha ich! – mám nové správy. V tej chvíli už mám pozornosť na správach a zabudnem, že som si len chcel zapísať svoj nápad. Pozriem sa kto mi písal. Preto takéto aplikácie môžu byť dvojsečné.

Pri zapisovaní nápadov a myšlienok nikdy nefiltrujte. Jednoducho si zaznamenávajte všetko. Raz za týždeň to pretriedite a hneď budete vedieť, ktorý z tých nápadov bola hlúposť, a ktorý stojí za ďalšiu pozornosť.

Pozrite si aj tieto články:

Pridajte komentár: