Fimóza

Fimóza sa prejavuje zúžením predkožky, ktorá potom bráni vysunutiu žaluďa.

Existujú dve typické formy fimózy: detská fimóza a fimotický prstenec alebo pás.

  • Detská fimóza je ľahko rozoznateľná rúrkovitá forma, ktorá sa u dieťaťa vyskytne a následne sama zmizne. Len zriedkakedy pretrváva do dospelosti.
  • Fimóza sa u dospelých jedincov prejavuje zúžením predkožky čo znemožňuje jej stiahnutie.
  • Fimotický prstenec môže spôsobovať bolestivé sťahovanie predkožky, alebo úplnú nemožnosť tohto úkonu. Častokrát je jediným spôsobom odstránenia problému obriezka, avšak existujú aj šetrnejšie metódy, čo však závisí od závažnosti a priebehu ochorenia.

Fimóza sa teda u detí môže objaviť a spontánne odoznieť. No môže viesť aj k ťažkostiam.

U dieťaťa je predĺžená predkožka normálnym javom.

V normálnom stave však je túto predkožku možné celkom ľahko zhrnúť tak, že sa celkom obnaží žaluď. V takom prípade sa nejedná o fimózu.

Fimóza sa prejavuje tak úzkou a často aj dlhou predkožkou, ktorú nie je možné presunúť cez žaluď.

Takáto predkožka už v detskom veku môže byť príčinou nepríjemných problémov - svrbenia až zápalov. Medzi žaluďom a predkožkou sa tvoria usadeniny, ktoré môžu spôsobiť aj zápal. Tieto usadeniny majú často bielu farbu, preto sa im niekedy hovorí "tvaroh".

Zápal. Na zábere je ukážka penisu s maximálne odkrytým žaluďom. Predkožka sa už viac stiahnuť nedá. Práve tieto problémy pravdepodobne viedli k tomu, že niektoré náboženstvá robia obriezku už u malých detí.

Fimóza niekedy zmizne cvikom

V prípade, že vaše dieťa, alebo vy máte s predĺženou predkožkou ťažkosti, jedným z riešení môže byť cvičenie. Ak sa predkožka dá presunúť za žaluď pomerne bezbolestne, robte to čo najčastejšie. Časom sa prispôsobí. Ak môžete, snažte sa čo najčastejšie zhrnúť kožu za žaluď, prípadne ho tak nosiť aj stále. Koža sa časom roztiahne a problém zanikne.

No ak je predkožka príliš zúžená, môže sa stať, že po jej stiahnutí za žaluď bude príliš škrtiť prívod krvi do žaluďa. V takom prípade je namieste chirurgický zákrok zvaný obriezka1. Vopred prezradím, že napriek mnohým fámam je to v podstate bezbolestná a bezproblémová záležitosť.

Rodičia môžu mať obavu upriamovať pozornosť detí na svoj penis v prípade, že je potrebné pravidelne sťahovať predkožku, aby sa mierne roztiahla. Obavy smerujú často k tomu, aby dieťa potom nezačalo onanovať. Je treba zvážiť, či onánia u detí nie je predsa len menším zlom, ako chirurgický zákrok - alternatíva.

Fimóza a bolesť žaluďa

V prípade, že stiahnutie predkožky za žaluď je síce namáhavé, ale nespôsobuje škrtenie žaluďa: pravdepodobne budete akýkoľvek dotyk žaluďa pociťovať ako značne bolestivý. Po rokoch, kedy bol trvalo prekrytý predkožkou je zvlášť citlivý. Vydržte to. Žaluď sa po čase (niekoľko dní) na novú intenzitu vnemov adaptuje a prestanú byť bolestivé. Po pár týždňoch už nebudete vedieť, že vás dotyky niekedy boleli...

Fimóza v dospelosti

Fimóza sa v dospelosti prejavuje tak, že pri erekcii penisu sa predkožka nestiahne za žaluď. To pri súloži nemusí byť problém, ak sa semeno dostane von. No v niektorých prípadoch je aj predkožka tak veľká, že môže priamo brániť oplodneniu.

Fimóza v dospelosti = zápach penisu

Oveľa častejšie však fimóza robí iba ťažkosti súvisiace s intímnou hygienou. Ak fimóza bráni možnosti udržiavať hygienu medzi žaluďom a predkožkou, penis sa stáva zdrojom značného zápachu a častých infekcií. Obzvlášť ak v tomto priestore zostane ejakulát, čoskoro sa začne rozkladať. Zápach je v takom prípade doslova príšerný.

V takom prípade je chirurgický zákrok rýchlym a bezbolestným riešením.

Možno stojí za zmienku fakt, že fimóza môže spôsobiť rakovinu penisu (dokonca aj krčka maternice). To vzniká tak, že v predkožkovom vaku sa hromadia výlučky mazových žliazok predkožky, ktoré nazývame smegma. Je to svetlá, mazovitá látka. Ak sa žaluď dá ľahko odkryť, tieto látky sa tu nehromadia. Smegma totiž obsahuje karcinogénne látky. Ak sa v penise hromadí, pri súloži sa jej časť môže dostať aj do ženy...

Fimóza je ideálne prostredie na vznik rôznych zápalov.

To sú neraz nevďačné stavy, ktoré sa liečia v ľahkých prípadoch harmančekom a v ťažších prípadoch protizápalovou masťou.

Na upresnenie ešte pár info. Mnoho ľudí si fimózu pletie s inými ťažkosťami.

Niekedy úplnénu stiahnutiu predkožky bráni uzdička (frenulum), na obrázku označená šípkou. To nie je fimóza. Tento stav nemusí prekážať, no ak je uzdička krátka, môže sa natrhnúť. Pri krátkej uzdičke (frenulum breve) je indikovaná frenulotomia, čo je drobný chirurgický zákrok. V niektorých prípadoch môže tento zákrok stačiť na riešenie fimózy - ak to bola uzdička, ktorá stiahnutiu predkožky bránila.

 

 

Nie som zástancom invazívnych zákrokov, ak na to nie je dôvod, netreba ísť pod nôž. No ak je fimóza prítomná a nie je možné udržiavať hygienu, je múdre skúsiť niečo s tým spraviť.

Ak sa darí predkožku často preťahovať cez žaluď, cvičte. Skúšajte ju (po konzultácii s lekárom!) na nejaký čas nechať pretiahnutú (ak príliš neškrtí). Robte cvičenia na jej roztiahnutie. Ak to pomôže, netreba ísť na operáciu. No riskovať, že vás strach zo zákroku má priviesť do oveľa vážnejších problémov (alebo vašu partnerku)... Neviem, či to za to riziko stojí.