Alkoholizmus typu ALFA

Mimoriadne častým typom alkoholizmu, je tzv. konfliktové pitie. Jellinek tento typ alkoholizmu nazýva pitím „alfa“. Závislý sa opije väčšinou na základe určitého špecifického podnetu, situácie.

  • Niekto keď sa naštve tak sa pôjde opiť.
  • Iný závislý typu alfa sa ide opiť vtedy keď mu zdvihnú plat.
  • Alebo keď ho niekto pochváli.

Spúšťač takéhoto konfliktového pitia môže byť teda rôznorodý. Nemusí to byť iba konflikt, problém alebo nejaké beznádejná situácia. Závislosť od alkoholu typu alfa sa možno začína tak, že postihnutý nepozná správne spôsoby reagovania na problém. Tak sa opije.

Poďme si to pozrieť na ukážke človeka, ktorý sa rozčúli a potom sa opije. Šéf mu vynadá, dieťa donesie päťku, alebo manželka mu povie niečo nepekné. Tento človek sa ide opiť. Dôvod takéhoto opíjania sa spočiatku možno súvisí s tým, že budúci alkoholik nevie jednať s druhými. Nevie, ako by dokázal danú situáciu riešiť. Ako ventilovať pocity. A siahnutie po alkohole mu problém rieši.

Normálny človek, ktorý nie je závislý od alkoholu a dokáže komunikovať s ľuďmi, spravidla vie, čo treba robiť.

  • Ak dôjde ku konfliktu, tak tento konflikt bude riešiť.
  • Ak ho niekto rozčuľuje, tak sa s týmto niekým skúsi porozprávať. Nájdu spôsob, ako problém, ktorý spôsobil situáciu vyriešiť.
  • Ak sa niekomu niečo podarí, tak prirodzenou reakciou je, že túto radosť zdelí svojmu okoliu. Zdieľa ju s kamarátmi.

Človek, ktorý má vzťah k alkoholu, však nedisponuje týmito sociálnymi schopnosťami.

  • Ak naštve, vrie to v ňom. Ale nevie čo s tým, ako sa toho pocitu zbaviť.
  • Ak má radosť, tak má nejaké „pocity v hrudi“, teší sa z toho. Ale možno nemá nikoho, komu by to povedal. Alebo nevie ako by túto radosť „dal k dispozícii“ svojmu okoliu.

A tu, v tejto situácii, sa jedného dňa dostane k poháriku. Zistí, že alkohol jeho problém, ktorý predtým nevedel riešiť, vymaže. Rozčúli sa na niečom, ale keď si dá pohárik tak sa mu uľaví a má dobrý pocit. Týmto spôsobom sa rozvíja závislosť typu alfa, kedy človek má tzv. spúšťač, po ktorom sa väčšinou ide opiť.

Takíto ľudia sú neraz dlho bez problému s alkoholom. Niekedy aj mesiace sú úplní abstinenti. Nemajú dôvod prečo by si mali naliať. Po určitom čase však v živote každého z nás prichádzajú príjemné alebo nepríjemné udalosti. A podľa toho, ktorá z udalostí je v tomto prípade spúšťačom opitia sa, tak po príchode tejto udalosti sa človek opije. Taký je priebeh alkoholizmu typu alfa.

Alkoholizmus potom bude narastať. Bude sa zhusťovať častosť opitia. Ak spočiatku pitie začína problémom, pijan po niekoľkých rokoch prejde to spôsobu pitia, ktorý je už pravidelný. Už nie vždy sa čaká na ten správny podnet. Ak treba, tak si podnet vyrobíme. Veď nakoniec rozčúliť sa na niekom alebo na niečom dnes nie je problém. Stačí otvoriť noviny a vidíte aká je politická situácia. Pokiaľ chcete tak si povieme:

  • Je vynikajúca politická situácia, máme slobodu, dá sa tu normálne žiť, podnikať. Žijeme v celkom slušnej krajine, kde máme dobrú zdravotnícku starostlivosť. Naozaj nie sme na tom tak zle. A človek, ktorý sa opíja od radosti hneď má dôvod naliať si pohárik a riadne osláviť slobodu.
  • Negatívne naladený človek po otvorení novín zistí niečo iné. Vidí apokalyptický stav, v ktorom sa naša spoločnosť nachádza. Vidí kopu vrážd, neslobodu, hlupákov v politike, v masmédiách. To je vážny dôvod pre ktorý je potrebné okamžite nalievať a ožrať sa podľa možností až do nemoty.

Alkoholik typu alfa si postupom času hľadá čoraz častejšie zámienky na to, aby sa opil až skončí tým, že sa opíja pravdepodobne stále.

Pozrite si aj tieto články:

Pridajte komentár: