Ak získaš pocit, že si obeťou vznikajúceho psychoteroru, zbieraj indície a začni sa pripravovať na obranu...
Zdravo sebavedomé dieťa
Máte pocit, že máte doma malého Supermana, ktorý vždy všetko vie najlepšie a ktorý sa nikdy nemýli? Alebo tichú, zakríknutú myšku, ktorá vždy každého poslúchne bez odvrávania?
Zistite, aké je sebavedomie vášho dieťaťa, aby ste mohli problémy začať riešiť skôr, ako nastanú!
Ako na to?
Každý rodič pozná svoje dieťa. Preto by sme základnú predstavu o jeho sebavedomí mali mať bez akýchkoľvek testov. Ale obraz dieťaťa, ako ho vidíme my, sa často nesmierne líši od toho, ako sa vidí ono samo. Psychológovia používajú na zistenie sebavedomia dieťaťa jednoduchý test.
Nakreslite na papier schody. Nemusí to byť nijaké umelecké dielo, stačí lomená čiara. Schodov by malo byť desať. Potom vysvetlite dieťaťu, že na celkom hornom schodíku stoja tie deti, ktoré sú šikovné, múdre, poslušné, zručné, atď. O stupeň nižšie stoja tí, ktorí niekedy nemajú pravdu, trošilinku odvrávajú, niekedy nepozdravia… takto pokračujeme a zvyšujeme počet negatívnych vlastností až po najnižší stupienok, kde stoja deti, ktoré nikdy nič neurobia poriadne, nikdy neposlúchajú rodičov, nikdy si neupracú hračky, nikdy nerobia mamičke radosť. Potom vyzvite vášho potomka, aby samo seba nakreslilo na ten schodík, kam podľa seba patrí. Zdravo sebavedomé dieťa sa nakreslí niekde medzi štvrtým a siedmym schodom. Možno vás výsledok prekvapí!!!
Poznám dvojičky, chlapčeka a dievčatko, ktoré tento test robili. Dievčatko, typ „pupok sveta, hviezda na oblohe, slnko vašich očí“ sa bez váhania zaradilo na prvú priečku. Žiadne prekvapenie. Ale jej braček, ktorý každého vždy na slovo poslúcha, dokonca aj svoju panovačnú sestričku a o ktorom sme boli presvedčení, že sa podceňuje a nemá žiadne sebavedomie, sa bez váhania zaradil presne na tú istú. A to už teda prekvapenie rodiny vyvolalo! Čakali, že sa nakreslí až kamsi na okraj papiera, mimo všetkých schodov.
Rodič najlepšie pozná vrodené predispozície svojho dieťaťa a tento test je pre neho iba pomôckou, aby si uvedomil, ako sa vidí samo dieťa. Keď poznáme jeho pohľad na samého seba, môžeme sa pousilovať ovplyvniť toto videnie.
Supermanovskému typu môžeme napríklad pripomenúť situácie, kedy sa ako superman nesprával – v obchode sa hodil na zem a vrieskal, že niečo chce, nepozdravil starú pani z tretieho poschodia, kopol mamičku do nohy, naschvál rozbil pohár…
Dieťa so zníženým sebavedomím zasa pochválime za niečo, čo nedávno urobilo veľmi dobre: naučilo sa naspamäť básničku, pomohlo mamičke utierať riad, nakreslilo krásny domček, dalo pri futbale gól.
Zdravé sebavedomie je pre deti nesmierne dôležité, pretože im dáva dobrý štart do budúcnosti. A je na nás, rodičoch, aby sme im tento štart umožnili bez krutých pádov z výšav vlastnej výnimočnosti, alebo zbytočného a nesprávneho podceňovania sa.
Martina Miková