Dom verzus byt

Pri rozhodovaní či pri kúpe nehnuteľnosti uprednostniť dom alebo byt je nutné zvážiť viacero faktorov. V prvom rade je potrebné zvážiť, koľko ste do nehnuteľností ochotní investovať. Keďže cena bytu v Bratislave môže byť porovnateľná s cenou menšieho domu v širšom okolí hlavného mesta, v prípade ak máte auto, je namieste prerátať sumu, ktorú by ste museli mesačne vyčleniť na pohonné hmoty a tak zistiť, či sa vám prípadná úspora finančných prostriedkov oplatí.

Základné otázky teda sú: Byt alebo dom? V Bratislave alebo v okolí? Resp. v meste alebo na vidieku?
Pri kúpe bytu v Bratislave je potrebné zvážiť lokalitu a stav nehnuteľnosti, ktorú kupujete. Vzhľadom na vývoj trhu je možné očakávať, že ceny nehnuteľností panelových bytov budú po niekoľkých rokoch skôr klesať. Naopak, ceny novostavieb budú podľa všetkého mierne narastať. To znamená, že pri kúpe nehnuteľností v novších bytovkách je menšia pravdepodobnosť poklesu jej ceny z dlhodobejšieho hľadiska.

Kúpiť starší zachovalý dom je hlavne v Bratislave dosť veľkým problémov. Ponuka takýchto domov je malá, keďže ich cena časom výrazne neklesá. Treba mať tiež na vedomí, že úprava staršieho rodinného domu je finančne oveľa náročnejšia ako úpravy či prestavby bytu. Háklivá je tiež možná výmena vodovodných potrubí a iných inžinierskych sietí. Taktiež celková údržba a prevádza domu pohltí nemalé finančné prostriedky.

Okrem kúpi staršieho domu je tiež možné postaviť si dom nový. Aj v prípade, že sa vám podarilo kúpiť pozemok za rozumnú cenu, je nevyhnutné veľmi starostlivo zostaviť rozpočet a časový plán stavby a zobrať na vedomie všetky položky a okolnosti spojené s jej realizáciou.