Svadba Sisi

Keď sa vydávala princezná Sisi, vyzeralo to naozaj ako rozprávková svadba. Mladučká 16-ročná princezná sa vydávala za cisára Františka Jozefa. Pre mnohých to bol sobáš storočia, veď obyčajná princezná sa mala vydať za panovníka veľkého Rakúska.

Princezná Sisi sa vydávala 24. apríla 1854 o siedmej hodine večer vo viedenskom Kostole sv. Augustína, ožiarenom desaťtisícami sviečok. Pred oltárom sa zdvíhal biely, zlatom pretkávaný baldachýn. A všade sa mihali nádherné uniformy gardistov, dôstojníkov, generálov, rázovité odevy zástupcov uhorskej a poľskej šľachty, orientálnych predstaviteľov v turbanoch.

Sisine svadobné šaty sú zahalené tajomstvom. Zachovala sa z nich len strieborná výšivka na plášti, ktorý mala Sisi v kostole. Žiarivé vyšívané kvety posievajú celý lem plášťa. Tento plášť nájdete vo Viedni v Sisinom múzeu. no ako vyzeral zvyšok svadobných šiat nevie nikto. Kurátorka múzea zavolala mnohých expertov, zberateľov, fanúšikov alebo príbuzných, aby sa podieľali na znovuobjavení svadobných šiat, no žiaľ neúspešne. Existujú len predpoklady, že šaty boli biele a ušité v Nemecku, pravdepodobne v Mníchove, keďže Sisi pochádzala z Bavorska. Taktiež sa predpokladá, že Sisi mala na hlave dlhý závoj. Vie sa len, že to bola nádherná nevesta v krásnej róbe.

Hoci Sisina svadba bola veľkolepá a svadobná hostina trvala 8 dní, pre 16 –ročné dievča sa manželstvo stalo väzením a vie sa, že jej manželstvo nebolo veľmi šťastné.