Čo skôr? Kúpiť nový dom, alebo predať súčasný?

Je možné, že si kladiete túto prostú, ale pritom veľmi dôležitú otázku. Mám najprv predať svoj starý dom a až potom kúpiť nový, alebo to urobiť opačne? Jednotná a jasná odpoveď, samozrejme, neexistuje. V prvom rade sa treba zamyslieť nad dôvodmi, kvôli ktorým chcete vymeniť svoje staré „hniezdočko“ za ďalšie.

 Vaším zámerom je presťahovať sa do domu snov

Ak máte vysoké požiadavky a sťahovať sa „do nového“ mienite až vtedy, keď nájdete dokonalý príbytok, ktorý spĺňa všetky vami vysnívané parametre.... V takom prípade je situácia jasná: najskôr budete musieť uskutočniť kúpu a až následne predať svoj terajší dom. Takýto postup však so sebou môže ľahko priniesť neveselý problém – na krku vám nielen na krátky čas môžu zostať visieť dve nehnuteľnosti. A to vás môže stáť veľa zbytočných peňazí, naviac prípadné preúverovanie tejto situácie sa vám môže zbytočne predražiť.

A ešte je tu jeden háčik. Ak si nájdete a kúpite svoj dom snov skôr než predáte svoj starý, automaticky sa dostanete do vypätej a našpanovanej predajnej pozície. Pod tlakom okolností a vašej „premotivovanosti“ predať svoj dom sa vám ľahko môže stať, že akceptujete aj menej výhodnú ponuku zo strany kupujúceho. Výsledkom bude zase mínus, s ktorým ste pôvodne nepočítali.

 Chcete ísť do menšieho kvôli finančným problémom

Život prináša mnoho nepríjemností a jednou z nich je aj situácia, keď sa váš rodinný príjem z rôznych dôvodov zníži. A zrazu zistíte, že v tom veľkom dome, ktorého bežnú prevádzku ste ešte donedávna bez problémov utiahli, už ďalej bývať nemôžete. Inými slovami, váš starý „bejvák“ sa stal pre vás neekonomickým.

Je prirodzené, že sa preto ohliadate po niečom skromnejšom, menšom a prevádzkovo nenáročnom. Ak ste v takejto finančnej tiesni, určite nie ste v situácii, aby ste mohli najprv kupovať a až potom predávať. Dobrou radou v tomto prípade je radšej sa obrátiť na seriózneho a overeného realitného agenta s dobrými referenciami, ktorý vám môže pomôcť uskutočniť vami tak potrebnú výmenu v čo možno najkratšom čase.

A ešte jedna rada nad zlato – nehrajte sa na nič a buďte od začiatku úprimní. Vysvetlite, aká je vaša momentálna situácia a prečo potrebujete svoju nehnuteľnosť predať čo najskôr. Ak bude mať „realiťák“ o vás dostatok potrebných informácií, určite pre vás tým skôr nájde riešenie, ktoré bude pre vás vyhovujúce. Len okrajovo, ale predsa – komunikujte pokiaľ možno s realitným agentom, na ktorého získate len tie najlepšie referencie.

Keď sa to u vás ponáša na scénu zo seriálu „Full House“

 Ešte horšia je situácia, keď musíte najprv predávať a váš dom takpovediac praská vo švíkoch. Ak aj potenciálny kupujúci príde na obhliadku, je tutovo isté, že v útrobách vášho bydliska nájde pobehujúce deti, dvoch psov a možno ešte aj podnájomníkov z poschodia...

O zabezpečení čistoty a poriadku aspoň do tej miery, aby neodradila vášho „zákazníka“, je možné hovoriť asi s takou istotou, ako o rozprávkovej lyžovačke v južnom Maďarsku. Niekedy sa skutočne nedá inak, iba sa spoľahnúť na to, že sa nájde inteligentný a dostatočne prezieravý záujemca, ktorý všetok humbug a neporiadok dokáže odfiltrovať a na váš dom sa pozrie objektívnymi očami.

Ak je to však čo len trochu reálne , vhodné je pouvažovať o možnosti dočasného presťahovania sa k príbuzným, alebo do cenovo prístupného podnájmu. A veci urýchliť tým, že sa opäť v tomto smere spoľahnete na agilitu a šikovnosť dobre overeného miestneho realitného agenta.

RT