V akej lokalite kúpiť dom?

Vyhnime sa teraz štandardnej polemike o tom, či je lepšie kúpiť dom v ekonomicky rozvinutej Bratislave, alebo na romantickom vidieku kdesi na juhu stredného Slovenska. Ak už máte jasno v otázke, kde si kúpite dom - či na dedine, v menšom meste, alebo vo veľkej metropole, mali by ste pri ďalšom rozhodovaní zobrať do úvahy, čo bude v jeho najbližšom susedstve. Inými slovami, čo ponúka konkrétna obec alebo mestská časť, v ktorej sa plánujete usídliť. Aby váš výber nebol unáhlený, je celkom namieste položiť si nasledovné otázky.

  1. Aká je úroveň materských škôlok a základných, prípadne stredných škôl v okolí? Samozrejme, že táto otázka vás bude zaujímať hlavne v prípade, že máte alebo plánujete deti, no existuje aj dôvod, prečo si môžete takúto otázku položiť aj v prípade, ak ste bezdetný párik či single. Vo všeobecnosti totiž platí, že mestské časti alebo oblasti v bezprostrednej blízkosti kvalitných škôl s dobrou povesťou, patria medzi tie rozvinutejšie a tomu zodpovedá aj kvalita života. Avšak musíte, samozrejme, rátať aj s tým, že ceny nehnuteľností budú v tomto prípade trochu vyššie ako je bežný priemer.
  2. Aká je demografická charakteristika oblasti? Inými slovami, kto je tu najviac zastúpený. Sú to mladé rodiny s deťmi, alebo starí dožívajúci dôchodcovia? Žijú tu hlavne usadlíci alebo je sa oblasť hemží neustále prichádzajúcimi a odchádzajúcimi nájomníkmi z radov študentov či pracujúcich? Žijú tu skôr bežní ľudia s priemernými zárobkami, alebo v oblasti prevládajú lepšie či horšie situovaní spoluobčania? Skúmajte a premýšľajte a určite sa vám otvoria aj ďalšie otázky súviasiace s touto časťou „hodnotiaceho procesu“ oblasti.
  3. Aká je v oblasti kriminalita? Táto otázka nie je namieste len vo veľkých mestách, v ktorých je životne dôležité vyhnúť sa „vykričaným oblastiam“ typu bratislavskej Vrakune blízko Pentagonu či sídliska Kopčany v Petržalke. V dnešnej dobe sa kriminalita rodí – a niekedy aj celkom dobre prekvitá – už aj v malých mestách či obciach a je dobré mať situáciu zmapovanú. Ak máte deti, treba sa pýtať hlavne na drogy a násilnú trestnú činnosť.
  4. Čo si o obci či mestskej štvrti myslia ľudia, ktorí v nej bývajú? Toto je asi najlepší spôsob, ako sa dozvedieť informácie z prvej ruky, na základe ktorých si môžete poskladať objektívny obraz o mieste, na ktorom uvažujete o kúpe domu. Realitný agent či majiteľ, ktorý dom ponúkajú budú mať logicky vždy tendenciu informácie prifarbovať a skrášľovať. Ak chcete vedieť, ako sa vám vo vybranej lokalite bude žiť, spýtajte sa susedov. Určite dostanete reálnejšiu odpoveď.
  5. Ako vyzerá bežný život v oblasti počas rôznych častí dňa? Táto otázka je namieste hlavne, ak sa pozeráte po dome vo väčšom meste, ale niektoré jej „podotázky“ sa môžu týkať napr. aj malých satelitných obcí v jeho blízkosti. Cez pracovný týždeň podvečer môže totiž ísť o pokojnú oblasť, no v piatok večer (ak sú v okolí zábavné podniky či pohostinstvo) to môže vyzerať trochu inak. Doprava v sobotu doobedu môže byť bezproblémová, ale v pondelok ráno preťažená a katastrofálna. Čistý vzduch, ktorý bol na mieste v čase vašej prvej obhliadky mohla byť pokojne náhoda a až neskôr sa dozviete, že do oblasti pomerne často vietor zaveje zápach zo vzdialenej fabriky. Preto je dôležité si celú oblasť prejsť a navštíviť viackrát a vždy v inú hodinu a deň. Ak na to nemáte čas, môžete dôležité informácie „vypáčiť“ od ľudí podľa bodu 3.
  6. Čo máte radi a čo sa vám nepáči na oblasti či štvrti, v ktorej momentálne žijete? Odpovede, ktoré z vás „vypadnú“ vám ukážu ďalší smer pri výbere lokality, v ktorej by ste si chceli kúpiť svoj vysnívaný dom. Ako ďaleko treba chodiť na nákupy? Je v blízkosti aj nejaká malá predajňa potravín na občasné „doplnkové“ nákupy. Vyhovuje vám, že máte na skok fitnescentrum, či obľúbenú pizzeriu či malú kaviarničku? Zakladáte si viac na stave cestnej premávky, keďže sa premiestňujete do práce autom, alebo je pre vás dôležité skôr, aby bola „poruke“ zastávka MHD či vlaková stanica? Musia busy či iné spoje verejnej dopravy chodiť nahusto alebo sa uspokojíte aj s tromi za deň? Máte radi pokoj a ticho, alebo vám viac vyhovuje, keď ste „v centre diania“ a pulzujúceho mestského života? Keď si na tieto a podobné otázky odpoviete, dostanete tak celkom jasnú predstavu o tom, čo vlastne chcete a čo nie. Vaše budúce rozhodovanie sa vám tým značne uľahčí.

TEY