Výber správneho pozemku

Mnoho ľudí by chcelo obývať vlastný dom, ale málokto má predstavu, kým sa do stavania pustí, čo všetko obnášajú nepríjemnosti, ktoré bude musieť riešiť. Kvalitný dozor nám pomôže predísť problémom, ktoré môžu vzniknúť dôsledkom nedostatočnej a nekvalitnej realizácie stavebných, aj technických prác. Nejaké problémy môžu nastať aj následkom chybných rozhodnutí, ktoré nás budú mrzieť aj niekoľko rokov.

Dobré je mať všetko na dosah ruky:

Dostať sa k dobrému pozemku je občas náročné. Musíme si ujasniť, či chceme žiť v meste alebo na vidieku. Dôležitá je v tomto prípade vzdialenosť od pracoviska, úradov, a iných inštitútov, ktoré rodinní príslušníci navštevujú, a hlavne, vzdialenosť od najbližšej zastávky, pretože nie vždy a nie každý môže mať k dispozícii auto.

Výber pozemku záleží aj od finančných možností záujemcu, preto sa ľudia často rozhodnú pre pozemky minimálnej rozlohy. Je teda veľmi pravdepodobné, že nám okolo postaveného domčeka ostane len úzky pás trávy, čo bude mať veľmi ďaleko od predstavy o nikým nerušenom bývaní. Dobrým príkladom sú aj luxusné domy v okrajových štvrtiach miest.

Charakter a vlastnosti pozemku

Máme na výber rovinatý alebo svahový terén. Oba majú nejaké výhody aj nevýhody. Rovinatý pozemok je ideálny aj na stavbu bungalovu, ktorý je vhodný najmä pre rodiny s deťmi a seniorov. Na druhej strane svahový terén umožňuje podpivničiť stavbu, ktorá samotná vyžaduje pomerne drahý individuálny projekt.

Pri výbere pozemku je veľmi dôležitá orientovať sa podľa svetových strán a smeru prevládajúcich vetrov, a spolu s vhodným situovaním domu je možné ušetriť nejaké náklady na vykurovanie a prevádzku domu.

Ďalší dôležitá vec je pôda. Od zloženie pôdy a prítomnosti podzemnej vody sa tiež odvíjanú náklady, aj komfort bývania. Nadmerný výskyt podzemnej vody môže náklady dosť zvýšiť.Táto informácia sa dá získať od majiteľov susedných pozemkov.

Správne umiestnenie domu na pozemku

Dobre zvolená poloha stavby zaručuje, aby bol pozemok efektívne využitý. Keď tvar pozemku nie je ideálny, dá sa dopomôcť umiestnením domu, garáže, či záhradného domčeka, ktoré môžu poslúžiť ako predel.

Kvôli prístupu do domu je lepšie mať dom čo najbližšie k ulici. V prípade, že je ulica frekventovaná, je vhodnejšie dom umiestniť na odľahlejšiu časť pozemku a s vybudovaním prístupovej cesty. Pokiaľ ide o úzke a menšie pozemky, dobrou voľbou je radová zástavba.

Stavby v susedstve

Je dobré informovať sa na miestnom úrade, najlepšie ešte pred kúpou pozemku, ohľadom plánovaných stavebných aktivít. Predstava, že nám o päť rokov priamo pod oknami povedie diaľnica, by nebola veľmi potešujúca.

V rámci možností treba brať ohľad na susedov už počas plánovania a výstavby rodinného domu, a nesnažiť sa presadiť svoje požiadavky za každú cenu.

napísala Moggy