Tehotenstvo
Tehotenstvo je veľmi citlivým obdobím pre každú ženu. Je to obdobie plné telesných i psychických zmien. Mení sa totiž nielen telo, ale aj celkové vnímanie sveta a života. To, čo bolo predtým dôležité, sa zrazu môže javiť ako malicherné a nepodstatné.
Ak sa žena na dieťa teší a tehotenstvo je želané, potom si toto krásne životné obdobie vychutnáva naplno.
Začína to pozitívnym tehotenským testom alebo potvrdením od lekára a nasleduje deväť mesiacov plných očakávania. Budúca mamička môže počas tehotenstva pociťovať rôzne protichodné pocity – na jednej strane radosť a šťastie, na druhej strane však aj strach a obavy, ako svoju novú úlohu matky zvládne. To všetko je prirodzené a prechádzajú si tým všetky tehuľky.
Ku koncu tehotenstva zasa mnohé ženy pociťujú netrpezlivosť z blížiaceho sa pôrodu a chcú už držať svoje dieťatko v náručí. Veľakrát sa v posledných štádiách tehotenstva objavuje aj inštinkt hniezdenia – jav, kedy budúca mamička v snahe prichystať všetko pre bábätko neustále premiestňuje a reorganizuje detskú izbičku, má chuť upratovať a zveľaďovať celý byt pre to malé stvorenie.
A napokon, keď ten veľký deň príde a malý človiečik sa narodí, veľa mamičiek si povie, ako to len rýchlo utieklo.
Ideálne je, ak tehotenstvo prebieha bez akýchkoľvek komplikácií a žena sa môže tak naplno sústrediť na krásy tohto výnimočného obdobia v živote. Často sa však nejaké tie ťažkosti predsa len objavia a tak sa musia budúce mamičky s rôznymi problémami popasovať.
U veľkého počtu tehuliek sa najmä v prvých mesiacoch vyskytuje tehotenská nevoľnosť, zvracanie či nadmerná únava. Neskôr zasa môžu budúcu mamičku potrápiť kŕčové žily, hemoroidy, opúchanie končatín, alebo tráviace ťažkosti. Vážnejšími stavmi sú napríklad krvácanie v tehotenstve či tehotenská cukrovka.
Tieto a mnohé iné problémy môžu žene tehotenstvo znepríjemňovať, no takmer všetko sa dá prekonať. Pokiaľ žena pravidelne navštevuje svojho gynekológa a absolvuje všetky potrebné vyšetrenia, na väčšinu problémov sa príde a lekár nariadi potrebnú liečbu.
V tehotenstve netreba nič zanedbávať, keďže tu nejde len o ženu ale tiež o nenarodené bábätko, ktoré od nej závisí. Ako príklad si pozrite článok o čiernom kašli počas tehotenstva na bibi.sk
Tehuľky by mali preto dbať aj na zdravý životný štýl a to najmä pestrú a vyváženú stravu s dostatkom všetkých potrebných živín a dostatočný pitný režim. Pokiaľ nie je tehotenstvo rizikové, je dobré venovať sa aj pravidelnému pohybu – vždy radšej vhodné pohybové aktivity v jednotlivých štádiách tehotenstva konzultujte s lekárom.
Spravidla sa odporúča plávanie a prechádzky, prípadne špeciálne cvičebné programy pre tehotné ženy. Naopak, nevhodné sú športy, pri ktorých dochádza k nárazom – skákanie, jazda na koni a podobne.
Tehotenstvo neznamená síce chorobu, no budúca mamička by mala v tomto období o seba naozaj viac dbať a mať neustále na mysli, že pod srdcom nosí nový život.
Nech teda tých deväť mesiacov uplynie pokojne a bez zbytočných komplikácií a nech na jeho konci držíte v náručí zdravé krásne dieťatko!
Tehotenstvo a obezita
Čo robiť ak si neviete predstaviť dôsledky obezity? Ostaňte tehotní – tak ako sa to stalo mne. Ženy si tehotenstvo zariadiť môžu. Vy muži si prečítajte článok.
Tehotenstvo je aj pre zdravú ženu veľkou záťažou. Nie je potrebné odchádzať po pozitívnom tehotenskom teste povinne na PN-ku. Je však potrebné rátať s tým, že niektoré orgány môžu byť vyššími štádiami tehotenstva zaťažované a ich stav sa môže zhoršovať. Tak ako pri obezite. Najskôr kilá neriešime (zo zdravotného hľadiska). Kilá nás tlačia, škrtia, vnútorne zožierajú ale zdravie nám zo začiatku neničia. To sa stane až neskôr a bez varovania. Stúpne tlak, zvýši sa cholesterol, ťažko sa dýcha, srdiečko horšie pumpuje krv, pečeň nezvláda dôsledky neracionálneho stravovania a aj obličky kvôli tomu kričia o pomoc.
Otehotnela som pri hmotnosti 94 kíl (výška 171 cm). To je BMI 32,1.
Niekto si povie že to nič nie je, niekto zas že je to veľmi hlúpy čin. Ale v dnešnej dobe neplodnosti sa aj snaha o počatie podobá skôr šťastnej náhode. S manželom sme sa teda veľmi tešili.
Prvé týždne tehotenstva priniesli ťažkosti, ktoré zdravotný stav až tak veľmi nezhoršovali. Snáď poviem len toľko, že ako na potvoru som v tomto období potrebovala ešte viac jesť – zatiaľ čo iné tehuľky výrazne chudli. Tučná žena neprestane jedlo a hmotnosť riešiť ani v tehotenstve, zatiaľ čo štíhla tehuľka necháva veciam voľný priebeh.
Tak ako počet týždňov tehotenstva narastal, aj moje ťažkosti pribudali. Tu som ich zhrnula do niekoľkých bodov:
Prvá ťažkosť: Zlá viditeľnosť pri sonografických a ultrazvukových vyšetreniach
Táto ťažkosť súvisí s„hrubou brušnou stenou“ – pri pneumatike okolo brucha sa nedajú robiť tieto vyšetrenia v primeranej kvalite. Môj lekár si tam síce našiel potrebné informácie, ja ako budúca mamička som si pohľad na vyvíjajúci sa plod nevychutnala, pretože som tam nevidela nič. Je to trochu zarmucujúci fakt, ale dá sa prekúsnuť. Zvlášť keď máte milého lekára, ktorý nič nekomentuje.
Rovnako som dopadla aj na 3D sone, kde to síce lekár tiež nekomentoval ale najavo svoj šok a hrôzu dal aspoň pohľadom.
Čoraz častejšie som si uvedomovala, že byť pred otehotnenim aspoň o 10 kíl ľahšia, všetko som mohla vnímať inak. Bála som sa a nenávidela, pretože som si bola istá, že svojmu dieťatku škodím.
Druhá ťažkosť: Prvé pohyby
Zatiaľ čo iné tehuľky už okolo 17-teho týždňa (vačšinou do 20tt prvé pohyby, ja ako bacuľa som vedela, že nemám nárok skôr ako v 21-22tt. Veľmi som na ten okamih čakala, pretože vďaka pohybom už som vedela odsledovať že bábätko je aktívne a všetko je v poriadku. Prvé citeľné pohyby sa skrátka v tej záplave tuku stratili.
Dýchavičnosť a občasnú slabosť tu opisovať nebudem, pretože tým trpí vačšina tehuliek. Brucho v tehotenstve rastie každej tehuľke a tieto ťažkosti s tým súvisia.
Tretia ťažkosť: Kde sú žily?
V sadlových rukách sa žily ťažko hľadajú a ešte ťažšie nachádzajú. Nočná mora, ktorú som poznala aj pred tehotenstvom sa s rastúcimi komplikáciami stupňovala. Pri každom vyšetrení predsa potrebujú urobiť odber krvi. Kto to zažil, dá mi isto za pravdu. Ak totiž odchádzate od sestričky so šiestimi neúspešnými vpichmi na rukách, s potom orosenou tvárou, slabosťou v nohách a zlosťou na seba samého – vtedy si pripadáte ako jediný tučný človek na svete.
Štvrtá ťažkosť: Stúpajúci tlak
V tehotenstve sa to považuje za veľmi závažný príznak. Ja som ním trpela. Jednak som bola vždy u lekára príšerne nervózna – pri dlhom čakaní v ambulancii som stále myslela na to, že je všetko kvôli mojej obezite komplikovanejšie a že aj tlak by bol nižší pri nižšej hmotnosti. Lekár si už na môj tlak 160/100 u neho v ambulancii zvykol. Týka sa ma aj diagnóza Syndróm bieleho plášťa a on to vie. Napriek tomu bol veľmi ostražitý a aj vďaka tomu mám svoje zdravé bábätko. Nám ženám hrozí v tehotenstve choroba ktorá sa volá preeklampsia a prejavuje sa okrem iného vysokým krvným tlakom v treťom trimestri. Je to vlastne volanie plodu o pomoc, pretože placenta nezvláda úplne plniť svoju funkciu a dieťatko je ohrozené.
Ďalšie riziko súvisiace s tlakom sa ma týkalo maximálne: Každý sa občas vytočí a tlak mu vybehne do nebeských výšok. Môj najvyšší nameraný tlak bol dva dni pred pôrodom 190/110. Môj lekár ma hospitalizoval a upozornil na to, že pri takomto tlaku môže dôjst k ohrozeniu až odumretiu bábätka kvôli praskajúcim cievam a následnému krvácaniu.
Štvrtá ťažkosť: Gestačný diabetes
Tehotenská cukrovka môže postihnúť rovnako štíhle ženy, ako aj ženy tučné. Rizikovými faktormi sú okrem iného nadváha, vysoký tlak, príp. cukrovka v rodine. Tieto rizikové faktory sa ma týkali. Touto ťažkosťou som v tehotenstve netrpela, ale strach z nej mi dal riadne zabrať.
Piata ťažkosť: Pani vy ste ale tučná
Touto vetičkou ma potešil jeden lekár deň pred pôrodom, keď bolo potrebné odhadnúť hmotnosť môjho bábätka. To, čoho som sa celé tehotenstvo bála sa zrazu stalo. V tej chvíli som bola podrobená výsluchu na tému: koľko vážim, koľko som vážila pred tehotenstvom, ako si môj gynekológ zisťoval moju hmotnosť (či mi veril, alebo si ma prevažoval) a kto že je ten môj gynekológ.
Že bola kvalita záznamu zhoršená okrem iného aj inou vlastnosťou, ktorá nesúvisela s mojou„silnou brušnou stenou“ ale s tehotenstvom (a nedala sa ovplyvniť), to už zabudol spomenúť. V zázname o vyšetrení mám teda poznámku o veľmi zlej kvalite vyšetrenia. Z ambulancie som odchádzala so slzami v očiach a vravela si, že sa na neho ani hnevať nemôžem pretože mi povedal len pravdu.
Šiesta ťažkosť: Pooperačné komplikácie
Môj synček bol v maternici uložený zadočkom napred – poloha koncom panvovým. Keďže nespĺňal hmotnostné kritéria pre prirodzený pôrod v tejto polohe (mal vyššiu hmotnosť), mal prísť na svet cisárskym rezom. Táto informácia ma potešila, pretože ma všetci varovali, že prirodzený pôrod koncom panvovým môže byť ťažší a komplikovanejší ako klasický hlavičkou napred.
Ani tu som ako obézna tehuľka neobišla skrátka, bola som upozornená na zvýšené riziko pooperačných komplikácii. Pri operácii brušnej dutiny môže pri tučnote hroziť horšie hojenie (príp. otvorenie) rany.
Tu je môj synček,52 cm a 4050 g zdravia, šťastia a lásky
Moje trápenie s tehotenstvom sa skončilo. Bolo pre mňa očistcom. Už nikdy nechcem vážiť 100 kíl. Že ich ešte teraz mám, je len dočasná záležitosť. Celý život som bola tučná a nejak závažne mi to neprekážalo. Zakomplexovaná som bola, v obchodoch som nezohnala nič a nemala som sa práve rada – ale nikdy to neohrozovalo život a zdravie niekoho iného.
Dnes je to inak a aj sa podľa toho správam. Chcem ešte jedno dieťa. Ale nechcem už očistec.
Takmer každá moja ťažkosť v tehotenstve sa môže prejaviť u každého človeka s nadváhou. Tehotenskú cukrovku však nahradí bežná cukrovka. Nikto nikdy nevieme či nám nehrozí operácia slepého čreva, prípadne odstraňovanie žlčníka.
Existuje skutočne veľa chorôb, ktorými my ľudia trpíme. Pri rozumnom stravovaní a troche pohybu by tých chorôb mohlo byť podstatne menej. Ja už som na to prišla – vlastnou skúsenosťou.
Nečakajte na vlastné skúsenosti. Poučte sa z mojich chýb. Urobte už dnes niečo pre svoje zdravie.
Napísala Katarínnka